Схемы хищения бюджетных средств в МВД
Міністру внутрішніх справ України Могільову А.В.
колишнього начальника відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Кіровоградській області, пенсіонера ОВС, підполковника міліції, Реньги О.В.
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
На посаді начальника відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Кіровоградській області я прослужив протягом значного терміну. Відділ фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку – самостійний структурний підрозділ обласного апарату УМВС України в Кіровоградській області. Його основними завданнями є: забезпечення фінансовими ресурсами оперативно-службової діяльності УМВС у межах бюджетних асигнувань; правильне застосування діючих умов оплати праці в системі МВС України; організація бухгалтерського обліку та звітності; підготовка та надання до Пенсійного фонду України матеріалів для призначення і перерахунку пенсій пенсіонерам МВС; нарахування та виплата одноразової матеріальної допомоги особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які визнані інвалідами або втратили працездатність внаслідок травми, отриманої в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Мені довелося працювати під керівництвом начальника УМВС Пащенка В.М., заступника начальника Дубенка О.І. та першого заступника начальника УМВС Паніотова І.Л. В зв’язку з тим, що ми не могли в багатьох фінансових питаннях знайти їх законне вирішення, мені прийшлося звільнитися з органів внутрішніх справ, в противному випадку прийшлося б сідати за грати.
Одним з болючих питань було нарахування грошового утримання працівників міліції. Я знаходився між молотом та ковадлом, адже працівники ОВС в мене постійно питали «Чому нараховується заробітна плата таким чином, що керівництво отримує всі надбавки та премії у максимальних розмірах а підлеглі працівники мінімальні, або взагалі їх не отримують?». Відверто Кажучи, при виході на пенсію, мені також прийшлося, з мольбами про встановлення надбавок та премії, немало побігати по кабінетах Пащенка В.М. та Дубенка О.І. З протягнутою рукою просив чесно зароблене, та те, що належно надати мні державою. І тільки з приводу виходу на пенсію, зміг виклянчити собі підвищене грошове утримання. Я не влаштовував керівництво принципом - не йти на фінансові ризики в розріз з законом, адже я намагався не підписувати фінансові документи, які явно суперечать здоровому глузду та, ще раз підкреслюю, закону.
Почалося все з розкрадання бюджетних коштів, які пішли на покриття даху будівлі спецпідрозділу УБОЗ, яке розташоване в м. Кіровограді по вул.. Карла Маркса 30. Паніотов І.Л. був на той час новим керівником УБОЗу і йому необхідно було зарекомендувати себе як серйозного потужного керівника, який може виконати будь-які завдання керівництва, тобто Пащенка В.М. та Дубенка О.І. Довідка: Паніотов І.Л. є кумом Дубенка О.І. тому той витяг його з Черкаської області до дому і зробив правою рукою, яка повинна була намивати та відмивати кошти, в т.ч. і державні. Дах по цінам виявився не золотим, а платиновим. Частина коштів була надана УМВС, а частина коштів надали бізнесмени з «викрученими руками». Все було б добре, якби частка державних коштів була меншою ніж частка коштів бізнесменів, але тут була використана банальна проста схема, яка в подальшому була постійною у використанні. Строять бізнесмени за свої гроші, а списують на будівництво та ремонти державні бюджетні кошти. Тобто здійснюється тіньовий відкат. Як огидно бізнесменам, самі купують матеріали, самі будують, ще й гроші собі в збиток, керівникам УМВС повертають.
Апогеєм цинічного розкрадання бюджетних коштів стало будівництво. В країні криза, державне фінансування обмежене, навіть на заробітну плату працівників міліції. Для цього був використаний спецфонд, зокрема, гроші які заробляє міліція надаючи послуги населенню. Згідно наказу міністерства ці кошти повинні направлятись на покращення матеріально технічної бази УМВС та покращення матеріального стану працівників міліції. Не дивлячись на заборону міністерства проводити широкомасштабне будівництво в зв’язку з кризою, Дубенко О.І.всі гроші спец фонду вклав в будівництво. Ремонт покрівлі УМВС, столової та реконструкція окремих будівель УМВС.
Тут схема крадіжки грошей більш складніша. Спочатку фіктивний тендер по виконавцю робіт. Переможцем стає збанкрутіла фірма яку взагалі неможливо було допускати до тендера. Потім, Дубенко О.І. на рівні обласної наради оголосив начальникам райвідділів що будемо всім миром ремонтувати обласне управління. Потягнулися з у сих районів вантажівки з будматеріалами. Які начальники не справлялися з завданням, отримували догани. Техніку забезпечувала ДАІ. Начебто нового нічого і не відкрито, так завжди в міліції було, але саме цікаве почалось при розрахунках з будівельниками. По документах за все заплачені гроші, і немалі, а мільйони гривень. Зрозуміло що все враховувалось при відкаті.
В кінці 2010 року Дубенком була провернута ще одна афера з закупкою бензину. В цій схемі було відмито бюджетні кошти без проведення тендеру не дивлячись, що сума набагато перевищувала сто тисяч гривень. Гроші розбили на всі райвідділи, закупівля була проведена в однієї фірми, потім бензин був забраний в область і де він дівся ніхто не знає. Міліціонери як їздили на службовому транспорті на бензині купленому за власні кошти, так і продовжують їздить. Ще й рапорти пишуть щоб їм це дозволило керівництво. Яке кощунство над людьми?
Ще одним видом розкрадання коштів є авто мийка, яка знаходиться на території обласної ДАІ миє машини з міста. Куди йшли кошти можливо тільки здогадуватись. В автогосподарстві УМВС Дубенко О.І. відкрив власну станцію діагностики автотранспорту для проходження ТО, звісно на підставну особу. Якщо в других областях такі станції приносять заробіток автогосподарству та покращують матеріально-технічну базу УМВС, то в нас збагачувалася одна людина.
За неповний рік роботи в УМВС Дубенко О.І. побудував собі власний трьохповерховий котедж біля Києва який розташований недалеко від будинку зірки естради Таїсії Повалій. Збудував саме за перший рік роботи в посаді заступника та ще встиг придбати новенький позашляховик «Лексус». На задовільнення саме таких потреб і пішли державні бюджетні кошти.
На даний час невідомо де подівся Олександр Іванович, одні кажуть що у відпустці, інші на лікарняному. Чи невже новому керівництву УМВС в області, яке нещодавно призначено буде зацікавлене в послугах крадіїв бюджетних коштів.
Нещодавно до УМВС України в області запрошувався на бесіду колишній начальник УМВС Пащенко В.М., який розповідає всім, що ось-ось він вже поїде до Києва. Керувати на підвищенні. Йому задали питання де ж поділися державні кошти в сумі декількох мільйонів гривень? Але він чітко відрапортував, що ніякого відношення до махінацій Дубенка О.І. він відношення не має. Тобто він як начальник УМВС є головним розпорядником коштів, ставив підписи на всіх фінансових та звітних господарських документах не володіючи обстановкою щодо їх розподілу. Очевидно, що це є або повною некомпетентністю, або тупою брехнею.
Нововведенням Пащенка В.М. було отримання відкатів за квартири, які призначалися для працівників міліції Кіровоградського гарнізону. Знову, державні кошти, які виділялися для придбання квартир дільничним інспекторам міліції та оперуповноваженим карного розшуку, виплачувалися власникам квартир, звісно по завищеній ціні, а потім до них під’їжджали хлопці міцної тіло будови, і отримували з власників різницю, не менш 10 000 у.о. з кожної квартири. Чи не генії економіки?
Після призначення на посаду нового начальника УМВС в Кіровоградській області полковника міліції Пожидаєва К.М., він вирішив оглянути свої володіння, територію та будівлі підрозділів. Заходить він на територію Кіровського ВМ УМВС в області і спостерігає таку картину, одна особа з зовнішністю людини без постійного місця помешкання, в лахміттях імітує роботу на будівництві, а інша в шортах, керує процесом імітації. На питання, чиї ж ви хлопці будете, особа без ПМЖ принишкла, а молодик в шортах та тільнику представився дільничним інспектором міліції. Тобто, замість того, щоб працювати на території, дільничний інспектор з безпритульним будували райвідділ, на будівництво якого була виділена дуже значна сума. Коли Пожидаєв К.М. зажадав від начальника місцевої міліції Кастиріна О.М. відповіді, що це за такий стан речей, і де фірми, яким сплачено понад 10 мільйонів гривень за будівництво відділку міліції, він внятного нічого пояснити не міг.
До речі, Кастирін О.М. ставив завдання підлеглим робити ремонти своїми силами, і навіть вистави нагородну цинічну премію аж у 300 грн. (при ремонті в 3000 грн.), коли на все це виділялися бюджетні кошти.
Окремою стрічкою слід обмовитись про те, з молотка не була продана місцевим бізнесменам будівля Кіровоградського інституту внутрішніх справ Харківського національного університету. Такий ласий шматок пирога не вдалося відтягати лише завдяки службі внутрішньої безпеки.
Всі посадовці в своїх, в т.ч. і кримінальних колах розказують, що ось-ось вони повернуться на свої місця, або підуть на підвищення. А глупі люди йдуть до них і просять вирішити окремі питання. Колишні керівники знов натягують на себе простирадло, обіцяють допомогу у вирішенні питань, а коли приходить час вирішення, розводять руками. Як колись. Про це свідчить те, що під матусиною хатою Паніотова І.Л. постійно стоять легковики, йде постійний рух людей, як колись. До речі, його батьку це не дуже подобається.
Роблячи аналіз, можливо дійти до висновку, що всі посадовці, які ставили підписи на фінансових та бухгалтерських документа, причетні до розкрадання і є членами одного стійкого злочинного угруповання з потужним економічним підґрунтям. А їх чимало: Пащенко О.І., Дубенко О.І., Паніотов І.Л., Кастирін О.М., тощо.
Обіймаючи керівні посади вони постійно відчували свою безкарність, тому і розкрадали бюджетні кошти, а Дубенко О.І. знання, які отримав під час роботи на кандидатською дисертацією над темою «А дміністративно-правовий механізм забезпечення безпеки особи» використовував не для розкриття тяжких, резонансних злочинів, а для особистого збагачення про що свідчить її вступна частина «Актуальність дослідження. Сучасний період розвитку України характеризується глибоким реформуванням політичних, соціальних, економічних, духовних та організаційних основ суспільного і державного життя. Відповідно до Конституції України людина, її права та свободи є вищою цінністю. Визнання, дотримання та захист прав і свобод людини та громадянина – обов’язок держави. В Україні визнаються та гарантуються права і свободи людини та громадянина згідно з загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права».
Служба внутрішньої безпеки намагалася осадити розкрадачів і навіть задокументувала діяльність посадовців у розкраданні державних коштів, але прокуратура Кіровоградської області чомусь не придала виявленим фактам потрібної уваги і не знайшла складу злочину в їх діях.
Виходячи з позиції керівництва держави, кожен, незалежно від колишніх посад, в цей складний для держави час повинен відповідати за свої дії, в особливості за розкрадання державних коштів.
О.В. Реньга