Гучні кримінальні процеси проти високопосадовців 2011 року

544

Найгучнішим судовим процесом 2011 року став розгляд «газової» справи щодо екс-прем’єра Юлії Тимошенко. У жовтні суддя Печерського суду Родіон Кірєєв визнав Тимошенко винною у перевищенні повноважень при укладанні газових контрактів з Росією в 2009 році. Суд засудив Тимошенко до 7 років в'язниці і зобов'язав відшкодувати НАК «Нафтогаз України» 1,5 млрд гривень збитків. 23 грудня Апеляційний суд Києва залишив у силі вирок Печерського суду. 30 грудня Тимошенко для відбування покарання відправили в в Качанівську жіночу колонію у Харкові і помістили в камеру тимчасового СІЗО, оскільки проти неї розслідуються інші кримінальні справи.

Так, проти Тимошенко порушено ще 10 кримінальних справ. Більшість із них пов’язані із діяльністю компанії «Єдині енергетичні системи України». 8 грудня Тимошенко була арештована вдруге – до 9 лютого 2012 року.

У 2011 році також почався судовий розгляд справи проти екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, якого звинувачують у розтратах на святкування Дня міліції, порушеннях, пов’язаних із прийомом на роботу водія, а також зловживаннях при розслідуванні справи про отруєння Віктора Ющенка. У судовому процесі над екс-міністром поки оголошена перерва до 11 січня. Зазначимо, що більшість свідків у суді змінюють свої свідчення на користь Луценка. 26 грудня 2011 року виповнився рік з дня його арешту.

Також триває суд над колишнім тимчасово виконуючим обов’язки міністра оборони Валерієм Іващенком, якого звинувачують у зловживанні службовим становищем. Він перебуває в СІЗО вже більше року. Усі прохання відпустити його з-під варти суд відхиляв.

Протягом 2011 року стан здоров’я усіх трьох екс-урядовців значно погіршився.

Поза тим, із січня перебуває в СІЗО екс-спікер кримського парламенту Анатолій Гриценко. Його звинувачують у незаконному вилученні земель військового радгоспу «Азовський». Справа вже перебуває в суді.

Також у січні 2011 року отримав політичний притулок у Чехії екс-міністр економіки Богдан Данилишин, якого в Україні звинуватили у зловживанні владою.

У березні була порушена справа проти екс-президента Леоніда Кучми. Його звинуватили уперевищенні влади і службових повноважень, що призвело до вбивства журналіста Геогрія Гонгадзе. Втім, 14 грудня Печерський райсуд Києва визнав порушення справи проти Кучми незаконним. Генпрокуратура оскаржила це рішення.

За цей час була поновлена справа проти екс-майора Держохорони Миколи Мельниченка, записи якого у кабінеті Кучми Конституційний суд визнав отриманими незаконно. Екс-майора звинувачують у розголошенні держтаємниці, підробці документів і перевищенні влади або службових повноважень. Мельниченка оголосили в розшук. Він зараз перебуває в Ізраїлі.

Також у закритому режимі триває суд над колишнім генералом МВС Олексієм Пукачем, якого звинувачують у причетності до вбивства Гонгадзе. Наступне засідання призначено на 19 січня 2012 року.

У квітні прокуратура Києва об'єднала в одне провадження 2 кримінальні справи проти колишнього глави Шевченківської райдержадміністрації Києва Віктора Пилипишина за підозрою в перевищенні службових повноважень, у результаті чого громаді Києва було завдано 15 млн гривень збитків. У серпні справу передали до суду. Відзначимо також, що, за інформацією ЗМІ, нещодавно Пилипишин, який перебуває під підпискою про невиїзд, потрапив до списку кандидатів по мажоритарному округу столиці, яких підтримуватиме Банкова.

У липні 2011 року був арештований голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Василь Волга. Проти нього порушено дві кримінальні справи - за підозрою в одержанні $0,5 млн хабара та за підозрою в призначенні свого водія на посаду головного фахівця одного з відділів Держфінпослуг. У грудні справу передали до суду.

Крім того, у вересні Печерський суд виніс вирок колишньому першому заступнику голови правління НАК «Нафтогаз Україна» Ігорю Діденку у справі щодо законності розмитнення у 2009 році 11 млрд кубометрів газу, що належить компанії «РосУкрЕнерго». Суд засудив його до 3 років позбавлення волі умовно.

Крім нього у цій справі проходили також з екс-голова Державної митної служби Анатолій Макаренко та екс-начальник відділу Київської регіональної митниці Тарас Шепітько. У липні суд звільнив їх з-під варти, однак судовий процес ще триває.

У середині листопада закінчився судовий процес над екс-головою Державної інспекції з контролю за цінами Мінекономіки Тетяни Рудь, яка була затримана у листопаді 2010 року. Її засуджено до 5 років за хабарництво. Їй також заборонили обіймати певні посади терміном на 3 роки. Однак суд звільнив Рудь у залі суду з випробувальним терміном на 3 роки.

25 листопада СБУ заарештувала директора Державної служби зайнятості Володимира Галицького та кількох чиновників відомства. Під час обшуків у кількох банківських скриньках, які належали затриманим, були виявлені валютні цінності на загальну суму в $7,5 млн, велика кількість золотих годинників і дорогоцінних каменів.

У грудні був амністований колишній перший заступник міністра юстиції Євген Корнійчук, зять екс-голови Верховного суду Василя Онопенка. Його обвинувачували у зловживанні службовим становищем при проведенні держзакупівель.

Раніше Тиждень опублікував десятку українських політиків та підприємців, стосовно яких в Україні порушені кримінальні справи, і які перебувають за кордоном.

Зазначимо, що у липні низка українських правозахисників створила громадський комітет захисту від політичних переслідувань у країні. Згідно із проміжною доповіддю комітету, оприлюдненою у листопаді, у 2010-2011 роках в Україні з політичних мотивів були порушені кримінальні справи проти 50 активістів і 11 організацій.
По материалам законъ.com