Цнотливці із «Укргазвидобування»

507

Дві історії про те, як на тендери не потрапляють ті, «кого не чекали». Естонців викинули, бо вони не дали розписку про відмову від наміру зайнятись корупцією. Німця – через нотаріальну копію статуту Торгово-промислової палати України. Зате переможці виявились такими білими і пухнастими….

Історія перша. Пригоди естонців в Україні відбувались у жовтні. Управління з переробки газу та газоконденсату компанії «Укргазвидобування», що є дочірньою компанією «Нафтогазу України», управління вирішило придбати кілька тон речовин, потрібних на виробництві. Депресорні присадки, деемульгатори, інгібітори і іншу хімію, геть невідому пересічному споживачу, проте дуже зрозумілу профільному бізнесмену. І в суворій відповідності до закону харківські газовики опублікували оголошення про майбутній тендер в «Віснику державних закупівель» і копію в міжнародному віснику.

В Естонії знайшлась фірма, яка зацікавилась можливістю заробити в наших пампасах. Пайове товариство «Indore Chemical» з села Ликва, що у волості Харку Харьюского уїзду, 19 серпня постало перед ясні очі тендерного комітету філії «Укргазвидобування» в селі Базилівщина Машівського району на Полтавщині.

Здавалося б тут і має відбутись свято євроінтеграції. Але поява іноземців геть не вразила українців, які влаштували естонським селюкам свято законності.

Їх пропозиція була розглянута під мікроскопом антикорупційних настроїв українських клерків. І викрились страшні речі.

Естонці прибули на наш конкурс сповнені злочинних намірів. Як вказано в протоколі розкриття пропозицій, в паперах «Indore Chemical» не було аж десяти різноманітних довідок, і у тому числі – письмового зобов’язання учасника щодо відсутності намірів чи вчинення свідомих чи несвідомих дій направлених на встановлення домовленості між двома чи кількома учасниками процедури закупівлі.

Мало того, естонці не дали ще дев’ять паперів, що у відповідності до українського законодавства дозволило б вважати їх за людей, з якими можна мати справу. Не було у бізнесменів з Євросоюзу довідок про наявність матеріально-технічної бази та працівників, які мають необхідні знання і досвід, довідок про те, що їхні представники на українському тендері не сиділи в тюрмі за корупційні злочини…

Чи можна уявити собі ступінь зухвалості і зверхності естонців? Приїхали, сповнені погорди, ціну за свою продукцію вказують в євро… А довідок – нема. То май собі торжество справедливості!

Полтавські газовики у строгій відповідності до закону про здійснення державних закупівель сумлінно перерахували в протоколі весь склад злочину естонців. А коли з міжнародними аферистами було покінчено, почався нормальний, виважений і на всю голову законний тендер. Тобто вибір постачальника хімічної продукції між двома учасниками закупівлі, що залишились після ганебного вигнання пройдисвітів.

Таких залишилось двоє – мінімальна необхідна кількість учасників для проведення тендеру за процедурою відкритих торгів: ТОВ «Чед-Насад» і ТОВ «Райагрострой-Перспектива».

У цих конкурсантів є багатий досвід участі в державних закупівлях. Вони прекрасно знали, який саме стосик папірців треба пред’являти лицарям закону в тендерних комітетах, щоб комар не підточив носа. Не підточив він і в нашому випадку.

Полтавські газовики все уважно вивчили і дійшли висновку – саме серед цих парубків і треба вибирати, а естонців треба забути як поганий сон. Причому забули так, що навіть не вписали в протокол, яку ж саме ціну за свій товар просили іноземці. Мабуть вона була така смішна, що потенційних корупціонерів вирішили не ганьбити ще більше. Однак повернемось до наших молодців.

Вони були як на підбір. Дві фірми з повним пакетом документів. Обидві зареєстровані в Сімферополі. В обох фірмах засновники – мешканці Харківщини. В однієї статутний капітал 50 тис грн., у іншої – 42 тис. Кому ж віддати перевагу? Звичайно, тому хто пропонує дешевше. Тут перевага виявилась на боці молодості. «Чед-Насад», утворений лише рік тому зі статутним капіталом 50 тис грн., виграв з пропозицією 5 556 777 грн. (п’ять з половиною мільйонів). Це було аж на 493 гривні дешевше, ніж пропонували перестарілі жебраки з «Райагрострой-Перспектива» (засновано в дрімучому 2007 році, статутний капітал – жалюгідний у порівнянні з «Чед-Насадом», що у повній мірі відображає наскільки стіл і стілець керівника в одній конторі, дорожче ніж в іншій).

Те, що різниця між цінами конкурентів складала всього дев’ять тисячних відсотка абсолютно не злякало державних замовників. Бо ж кримські харків’яни надали довідки про те, що вони не збираються вступати в змову і погоджувати між собою ціни. А от довідки про 0,009% наш закон не вимагає, тож хай все буде ясно і прозоро як у казці.

До речі, саме з казки взявся «Чед-Насад» (назва фірми-переможця). Це назва міста з фантастичного роману Томаса Рейда «Заколот». Чед-Насад (інша назва – Місто Мерехтливих Мереж) збудовано домом Надра і було зруйновано під час Війни Павукової Королеви.

В нашому випадку все-таки є кілька відмінностей від казки. По-перше, «Чед-Насад» було не зруйновано, а збудовано під час Війни з Павуковою Королевою, яка нещодавно відмітила 100 днів перебування за гратами. По-друге, естонці поїхали з України сповнені своїх вражень. І казка у їх викладі, мабуть, буде іншою. В скандинавському тужливому стилі братів Грімм.

Хоча наші можновладці з легкістю доведуть юридичну чистоту. Вони ж і справді невинні, що лохи з Євросоюзу приїхали в Україну, не маючи жодної уяви про вимоги нашого законодавства, яке жорстко стоїть на засадах боротьби з корупцією. Тому п’ять з половиною мільйонів було розпиляно у суворій відповідності з законом. І можна не звертати уваги на рейтинги, на кшталт «Doing Business-2012», в якому Україна займає 152 місце (тобто тридцяте місце з кінця серед держав всього світу сприятливості діловому середовищу), а Естонія – 24 місце згори. І можна продовжувати робити ображене обличчя в сторону Європи, яка не хоче домовлятись з Віктором Януковичем про перспективи нашої євроінтеграції. Бо це ж звідти приїжджають бєзпрєдєльщікі без довідок, а ми ж живемо строго по закону.

Історія друга. На початку листопада відбувся ще один тендер «Укргазвидобування». Цього разу ТОВ «Бітіес-груп», засноване кількома українцями, і ТОВ «Кезер Компрессорен», засноване німцем Францом Кезером, спробували продати нашому Управлінню гвинтовий компресор «Allegro» ціною близько 2,15 млн грн. Але на тендері їх, певно, не чекали. Бо там були вже дві заявки – необхідний мінімум для абсолютно чесного і прозорого розіграшу.

По-перше, на розкриття пропозицій прийшли представники лише «Бітіес» та «Кезер», чиї пропозиції виявились дешевшими на чверть мільйона від найближчого з лінивих конкурентів – ТОВ «Компрессорс Інтернешнл», та на 400 тисяч від іншого – ТОВ «Спец ком транс».

По-друге, помилку з допуском «зальотних» до тендеру конкурсний комітет Управління кинувся виправляти надзвичайно креативно і надзвичайно суворій відповідності до закону про державні закупівлі. Тендерники «Укргазвидобування» відзначили, що першим листом пропозиції «Бітіесу» є титульний лист, а не… реєстр документів пропозиції. Ще більш погіршило становище те, що «Бітіес» в складі пропозиції надав видану самою фірмою довідку про те, що її представник на тендері не був притягнутий до відповідальності за корупційні правопорушення в сфері держзакупівель. Бо в Управлінні вимагали, щоб фірма видала довідку про чистоту перед законом не представника, а свою в цілому.

До «Кезера» було ще більше претензій через відсутність печаток та підписів в купі місць. І, оцініть, ще таке – «Кезер» в свій пропозиції надав експертну оцінку щодо еквівалентності свого товару конкурсним вимогам, отриману в Торгово-промисловій палаті України. Але не надав нотаріально завіреного статуту ТППУ!

Тож у повній відповідності до закону пропозиції «пройдисвітів» було відхилено. Що дозволяє купувати компресор не за 2,15 млн грн., а 2,40 млн грн. Нескладні підрахунки щодо маржі у розмірі 250 тис грн., або 10% від ціни закупівлі не мають жодного стосунку до відкатної арифметики. Закон в наших пампасах, так би мовити «юбер аллес», чи то пак «дура лекс». На нього лише і сподіваємось, бо на відміну від естонських хіміків, які мовчки поїхали додому (ми не змогли через естонських колег-журналістів отримати їх коментар), українські потерпілі оскаржили «компресорний» тендер. Значить є надія зекономити чверть мільйона. Це докупи до заборони «Укргазвидобуванню» викинути 1,3 млрд грн. на автозаправки післі публікації про те, що продавцем мала стати фірма, близька до топ-менеджера «Укргазвидобування». Тож, мільйончик до мільярдика і на чорнобильців з рештою українців знайдуться гроші.

По материалам: nashigroshi.org