Наркотрафік.ua. Україна стає важливим «портом» для наркомафії

714

За потурання у вищих ешелонах влади Україна перетворюється на один із найбільших перевантажних пунктів наркотиків на шляху до країн ЄС
Правоохоронні органи європейських країн б’ють на сполох – контрабанда наркотиків з України, а особливо класичних важких, насамперед кокаїну, зросла протягом останніх років удвічі, а за деякими оцінками – втричі. Офіційні дані, які надають українські правоохоронці, фактично підтверджують тенденцію, адже в 2012-му 70% усього потоку контрабанди з нашої країни припало на наркотичні речовини.

Останнім часом здійснюється дедалі більше спроб наркотранзиту через територію України. Так, у 2012-му порівняно з 2011-м на 6,1% зросла кількість кримінальних справ, предметами яких були наркотичні засоби. Зокрема, у 2012-му митні органи виявили 2172 факти незаконного переміщення через кордон України психотропних речовин та прекурсорів, за якими відкрито 121 провадження. Вилучено майже 7 кг героїну, близько 104 кг кокаїну, майже 0,5 кг опію, понад 30 кг канабісу, 8795 пігулок, 1568 капсул і 0,3 л наркотичних засобів, обіг яких обмежено. Утім, офіційна статистика не відображає реальних масштабів наркотрафіку, адже переважна частина заборонених речовин проходить українські терени без будь-яких перешкод.
Зміна правил

Тиждень уже писав (див.№ 30/2010, № 17/2008) про те, що спроби використання території України як нового шляху для доставки кокаїну в країни ЄС реєструються понад 10 років. Ще 2001-го Центральне розвіду­вальне управління та військова розвідка США перекрили потужний канал постачання наркотиків із Колумбії в Європу через країни СНД, який пов’язують з іменем сумнозвісного «збройного барона» Вік­тора Бута. З Колумбії повітрям надходив кокаїн, у зворотному напрямку – зброя. Літаки піднімались, зокрема, і з військового аеродрому біля села Красногвардійське в Криму. З кінця 1990-х до середи­ни 2000-х правоохоронні органи перекрили ще кілька схожих схем переправлення південноамериканського наркотику через Україну в ЄС.
Однак із кінця 2000-х ситуація швидко й докорінно змінилася. «Раніше спроби транзиту кокаїну через нашу країну були поодинокими, – розповів Тижню на умовах анонімності один із колишніх оперативних працівників Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України (УБНОН). – Однак після того, як європейська поліція всерйоз стала боротися з албанською мафією, що раніше через Балкани завозила левову частку наркотиків у Європу, колумбійські наркокартелі та афганські опійні королі почали шукати нові шляхи поставок дурману. І вони пролягли через басейн Чорного моря, зокрема через три порти: болгарську Варну, румунську Констанцу та українські Одесу з Іллічівськом. Традиційний героїновий шлях через Туреччину та Кавказький регіон тепер також пролягає через чорноморські порти, бо албанську та нігерійську мафії, які цим займалися, зараз сильно затисли не тільки поліцейські, а й конкуренти з циганської та російської мафій. Україна перетворюється на наркотичні ворота в Європу, і ця обставина значно утруднює її євроінтеграцію. Я знаю, скільки доповідних писали європейські правоохоронці, у яких благали не запроваджувати безвізового режиму з нами, адже тоді Україна «заллє» всіх наркотиками. Також у перспективі на нашу країну чекає ще одна серйозна небезпека, пов’язана з можливим входженням до Митного союзу. Нині завдяки інтеграційним процесам у його межах в Росії розпочався черговий героїновий бум через легкість, з якою наркотики з Афганістану транзитом через Середню Азію потрапляють на російський ринок. Якщо Україна почне тіснішу інтеграцію з МС, цей героїн та гашиш підуть і до нас».

Основні нарковорота

За словами голови Державної служби контролю за наркотиками Володимира Гошовського, у 2010–2013-му в Україні активізували діяльність міжнародні наркосиндикати та зросли масштаби імпорту й споживання наркотиків синтетичного походження з Китаю та Індії. Ще одним важливим «ноу-хау» останніх років стало відкриття під час курортного сезону поромних переправ із Грузією та Росією, якими наркоторгівці послуговуються для перевезення героїну, що надходить аж з Афганістану через Кавказький регіон до ЄС. Використовують вони й східні кордони з Росією, через які традиційно намагаються переправляти афганські героїн і гашиш, хоча цей напрямок часом простоює через перекриття поставок прекурсорів для виготовлення героїну в Афганістан. Однак нині саме порти на чорноморському узбережжі, надто ж Одеса та її супутники Іллічівськ, Скадовськ, є найбільшими перевантажними пунктами в міжнародному наркотрафіку.
«Чорне море стає новою точкою ввезення кокаїну в Європу, – стверджується в доповіді Європолу про ситуацію на наркоринку ЄС за 2012-й. – Більшість партій наркотику з Південної Америки, як і раніше, спрямовані до Західної Європи, але великі вилучення кокаїну відбулися в останні роки у болгарських, румунських та українських портах». За оцінками міжнародних експертів, якщо донедавна через Україну проходило 5–6% загальноєвропейського наркотичного трафіку, що в грошовому еквіваленті перевищувало $2 млрд на рік, то на сьогодні ці цифри зросли майже вдвічі й дорівнюють відповідно 10% і $4–5 млрд. Мова передусім про кокаїн, але значну частку становлять також синтетичні наркотики з Індії та Китаю, афганський героїн. Додамо до цього, що нашою територією також постійно намагаються провозити чималі партії марихуани з країн Магрибу та Африки транзитом через Молдову до Росії.

Тижню вдалося поспілкуватися з далекобійником із Херсона, який мав досвід транспортування наркотиків з України до ЄС. «Постійно працюю в Скадовському порту, перевожу вантажі, – розповідає Олексій. – Якось підходять до мене одразу після прибуття порома з Туреччини й пропонують за $800 ($300 одразу та ще $500 по факту доставки товару) покласти між мішками з мінеральними добривами чималенький пакунок. Бачу, що в ньому якийсь білий порошок. Цікавлюся, що це. На що мені відповіли, мовляв, не став зай­вих запитань, погоджуйся або ні, а ми гарантуємо, що тебе ніхто не чіпатиме, просто доїдь до Бургаса (місто в Болгарії. – Ред.) і товар збережи. Я погодився, бо треба було терміново робити матері операцію. Й справді, ніяких проблем на жодному з чотирьох кордонів не виникло». За словами Олексія, більше він справи з наркотиками не має – боїться. Але знає кількох людей, які в курортний сезон, коли до Скадовська починають прибувати пороми з Туреччини, Грузії та Росії, постійно працюють на таких замовленнях – довозять кокаїн і героїн до Болгарії чи Румунії, здаючи їх місцевим, зазвичай циганам.

Високий дах

Нині роздрібні ціни на кокаїн в Україні є найвищими з-поміж усього наркотичного асортименту – від 2 тис. грн за грам. Для порівняння: вартість героїну стартує від 800 грн за грам, ширка (опій кустарного виробництва. – Ред.) коштує близько 15 грн за один «куб» (стандартна доза – два-три «куби»), улюблені клубною молоддю амфетамін чи екстазі – 300–400 грн, а аптечні медикаменти на кшталт кодтерпіну чи морфію в пігулках, вживання яких особливо поширене на Донбасі, – до 100 грн за облатку. Через високі ціни кокаїн не користується великою популярністю серед українських наркозалежних, тож майже всі величезні вантажі південно-американського наркотику призначені не для внутрішнього споживача. Однак чималі партії наркотиків потребують не меншого прикриття, й країна-транзитер із часом неодмінно перетворюється на країну-споживача. Майже завжди учасники наркотрафіку забирають собі частину транзитного товару як плату за послуги чи частину доходу. Відповідно певна кількість наркотиків, навіть якщо вони просто йдуть транзитом через країну, з часом лишається на її території, з одного боку, породжуючи попит на цю продукцію та збиваючи ціни на неї, а з іншого – підшуковуючи собі надійне прикриття у владних кабінетах. «Якщо раніше кокаїновий транзит через Україну був повним, тобто навіть те, що потрапляло сюди, одразу нерозпакованим надходило далі до пункту призначення, то тепер щось починає осідати й тут, – стверджує колишній працівник УБНОН. – А найнеприємніше, що майже промисловий масштаб, який нині має транзит кокаїну, тепер дістав прикриття в найвищих кабінетах».

Тиждень вийшов на топ-менеджера однієї з провідних брокерських фірм в Одесі, які займаються розмитненням вантажів, що надходять у тамтешній порт. За його словами, зараз майже в усіх портах діє така схема. У кожному з них є дві-три свої контори, які, маючи підтримку у владних коридорах, беруться за розмитнення без усілякого контролю митників, СБУ чи прикордонників. Зрозуміло, що «такса» за такі послуги вдвічі, а іноді залежно від вантажу навіть утричі вища за офіційну процедуру – від $5 до $20 тис. Щоправда, взамін власник такої фірми отримує майже повну гарантію невтручання відповідних органів або щонайбільше перевірку паперів без відкриття вантажу.

Наше джерело стверджує, що за брокерськими фірмами стоять люди, які обіймають високі посади навіть не на обласному рівні, а в Києві: «За моєю інформацією, «свої» контори, як і взагалі це питання, курируються з РНБО. Я не знаю, звісно, чи входить цей державний «дах» у прямий контакт із наркоторгівцями, однак упевнений, що ці високопосадовці прекрасно розуміють, хто користується корупційною схемою розмитнення, яка нині діє у всіх українських портах. Наркокартелі завжди шукають якомога надійніших покровителів у владі, щоб безперервно переправляти свій товар, – їм простіше мати справу одразу з високопосадовцем, аніж підкуповувати якогось клерка, ризикуючи вантажем. Зважаючи на загальну ницість і нечистоплотність українських можновладців, можна бути впевненим: вони в курсі того, що діється».

«За останні три роки фактично знищена система управлінь боротьби з незаконним обігом наркотиків по країні, – стверджує екс-працівник УБНОН. – До 90% моїх колег або звільнені, або самі пішли з органів. У обласних управліннях залишилося до десятка людей, які просто перекладають папери, бо на оперативну роботу немає ні кадрів, ні вміння. Адже на місце звільнених поприходили молоді й недосвідчені, та ще й за донецьким знайомством, яким аби тільки грошей збити. От вони й почали в багатьох місцях продавати «наліво» вилучені наркотики, що зберігалися в МВС. До того ж зараз, коли функції УБНОН мають перейти до Державної служби України з контролю за наркотиками, це питання підвисло між трьома відомствами, адже наркотранзит тепер належить до компетенції СБУ, яка має дуже низький професійний рівень. Отже, боротися з ним фактично нікому».

По материалам: tyzhden.ua