Феміда без політфарсу
Контроль за законністю діяльності судів і суддів має посилюватись, але він не повинен перетворюватися на політичний фарс та демагогію. Інакше Україна може так і залишитися правовою державою тільки на словах. Так голова Ради суддів адмінсудів Микола Кобилянський висловив своє ставлення щодо критичної оцінки діяльності судової гілки влади з боку деяких політиків.
Відповідний лист очільник органу суддівського самоврядування надіслав до редакції газети «Закон і Бізнес». М.Кобилянський, зокрема, зазначає: дехто нарікає, що майже все, що трапилося за останні два роки у вітчизняній Феміді, погано.
«Пригадаймо 2004—2005 роки: град нагород, хвалебні промови на адресу суддів від колишніх Президента Віктора Ющенка і Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. За їхніми твердженнями, судді були найчеснішими і найпоряднішими. Що ж із ними трапилося? Адже суддівський корпус не зазнав суттєвих змін. А може, це проблема не в суддях, а у самих політиках як державного, так і регіонального рівня? Виникає питання: доколи політики будуть втручатись у правосуддя, намагатися політизувати діяльність суддів і національної судової системи?» — переймається автор листа.
Також він наводить свої аргументи тим, хто говорить, що «Ю.Тимошенко не хоче стояти перед несправедливою Фемідою, а Юрій Луценко, як може, протестує проти нечесного суду». М.Кобилянський нагадує, що девіз Ради Європи «Усі рівні, усі різні» має бути дотриманий «і коли особа перебуває при владі, і коли вона — в опозиції. І якщо відповідну особу обвинувачують у скоєнні злочину, то вона, як і всі, має постати перед судом, котрий має встановити, винна ця особа чи ні».
Керівник РСАС у дечому погоджується з «критиками Феміди»: проблеми в судовій системі існують, оскільки остання є віддзеркаленням усього українського суспільства, яке теж «хворіє». «Як відомо, на оздоровлення третьої гілки державної влади спрямована запроваджена судова реформа. У нових законах «Про судоустрій і статус суддів», «Про засади запобігання і протидії корупції» передбачено посилення відповідальності суддів за неправомірні вчинки чи неправосудні рішення. Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада юстиції розглядають звернення щодо процесуальної діяльності судді, дають належну професійну оцінку його діянням, при наявності підстав вирішують питання щодо дисциплінарної відповідальності того чи іншого судді», — зазначається в листі.
На противагу непослідовним аргументам та упередженим висновкам деяких політиків М.Кобилянський наводить статистику. Протягом 2010 р. адмінсуди розглянули 1 млн 629 тис. справ за позовами фізичних і юридичних осіб до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб та суб'єктів владних повноважень. Задоволено 1 млн 428 тис. позовів, що становить 87% від кількості розглянутих справ. Позивачами здебільшого виступали пенсіонери, учасники війни та бойових дій, «чорнобильці», «діти війни», суб'єкти малого та середнього бізнесу.
«Я згоден, що контроль за законністю діяльності судів і суддів має посилюватись, але він не повинен перетворюватися на політичний фарс і демагогію. В іншому випадку Україна може так і залишитися правовою державою тільки на словах», — резюмує голова РСАС.
osipov.kiev.ua