Треть экспорта и пятая часть импорта осуществляется с использованием оффшорных схем

679

30,5% експортних і 17,7% імпортних операцій у 2014 році було здійснено із використанням офшорних схем, виведенням валюти і маніпулюванням цінами при здійсненні зовнішньоекономічних операцій по непрямих контрактах. Про це йдеться у звіті аналітичних підрозділів податкової міліції.

Ключовим елементом схеми є взаємодія з офшорними економічними територіями, де податкові ставки нижче порівняно з тими, що діють на території України. Зокрема, йдеться про виведення коштів під виглядом оплати імпортних контрактів і повернення їх в Україну у вигляді портфельних інвестицій або позик. Крім того, при здійсненні імпортно-експортних операцій підприємства активно використовують посередників, зареєстрованих в країнах з пільговим оподаткуванням, або офшорних країнах. Використання зазначених схем дозволяє підприємствам України гнучко «регулювати» ціну імпортно-експортних контрактів та виводити прибутки від цих операцій в офшори.

За відпрацьованими у 2014 році податковою міліцією експортно-імпортними операціями з використанням зазначених схем українськими підприємцями здійснено:

експорт на суму близько 111,8 млрд. грн., або 30,5 % від загальної суми експортних операцій. Найбільше експортували із використанням посередників із Швейцарії (96,1 млрд. грн. або 85,9%), Кіпру (7,3 млрд. грн. або 6,6%), Гонконгу (2,7 млрд. грн. або 2,9%).

імпорт товарів на суму близько 74,2 млрд. грн., що склало 17,7% від загальної суми імпортних операцій. Найбільші суми імпортних операцій були здійснені з використанням посередників, зареєстрованих у Швейцарії (29,8 млрд. грн. або 40,1%), на Кіпрі (20,2 млрд. грн. або 27,1%), Панамі (12,7 млрд. грн. або 17%).

Два яскравих приклади про авто та паливо. Перший, це використання схеми при ввезенні автомобілів крупним автохолдингом, що торгує автомобілями китайського виробництва і має на території України розгалужену мережу торгово-сервісних підприємств, автосалонів, торгівельних майданчиків, магазинів з продажу запасних частин, станцій технічного обслуговування.
Імпорт автомобілів та запасних частин групою компаній здійснювався від нерезидента, зареєстрованого на Кіпрі, а фактично товар надходив від заводів виробників КНР. Співставленням інформації ДФС України та Китайської Народної Республіки було задокументовано факт ухилення від сплати при здійснені зовнішньо-економічної діяльності протягом 2013-2014 рр. Службовими особами підприємства занижено фактурну вартість партії автомобілів у поданих до митного оформлення деклараціях на 24,4 млн. грн., що призвело до недоврахування і несплати у бюджет України митних платежів на загальну суму 7,8 млн. грн. у т. ч. ПДВ - 5,3 млн. грн. Загальний обсяг імпортованих цією групою компаній автомобілів складає 533,2 млн. грн., запасних частин – 1,5 млрд. грн. Розрахункова сума ухилення від сплати податків від використання вказаної схеми групою компаній складає 80 млн. грн. у т. ч. акцизного податку 20 млн. грн.

Для наочності, популярна марка автомобіля «Geely», середня вартість якої на українському ринку приблизно складає 10 тис. дол. США, завозилася за 3,5 тис. дол. США, тобто в деклараціях вартість авто була майже в три рази меншою від ринкової. Це також означає, що мита сплачувалися тільки з задекларованої вартості автівки.
Інший приклад ухилення від сплати акцизного податку при імпорті продукції нафтопереробки - платформат (реформат), який підприємства-імпортери ввозять на територію України для нібито виробництва лаків та фарб. В той же час його фактично використовують як паливо для транспортних засобів, найчастіше, це неякісний бензин. Який на сьогодні став досить поширеним явищем на український АЗС.

Використання цієї схеми спричинило втрати бюджету від несплати акцизного податку та мита на понад 300 млн. грн.

У лютому поточного року розпочато кримінальне провадження за фактом незаконного ввезення під виглядом платформату високооктанового бензину службовими особами одного з київських підприємств вартістю приблизно 20 млн. гривень. Сума ухилення від сплати акцизного податку складає понад 11,3 млн. грн. Накладено арешт на 1649 тонн «платформату».

Служба фінансових розслідувань