Суми хабарів на Прикарпатті: кому? скільки? за що?
Скандал в Ивано-Франковске, связанный с обвинением во взяточничестве главы городского департамента архитектуры и градостроительства и депутата-застройщика, вновь привлек внимание общественности к коррупции, преодолеть которую обещает каждая новая власть. "Галицкий корреспондент", воспользовавшись государственным реестром судебных решений за последние два года, изучил приговоры по взяточникам. И выяснил, каким чиновникам за что и сколько приходится платить.
Як з’ясувалося, хабар у 100 тисяч доларів, начебто призначений для чиновників від архітектури та містобудування Івано-Франківського міськвиконкому, про який так багато говорять останнім часом, — далеко не рекордна сума підкупу у сфері землевідведення та будівництва. Ще п’ять років тому сільський голова приміського з Івано-Франківськом села Чернієва за сприяння у виділенні земельної ділянки під будівництво відпочинкового комплексу вимагав від приватного підприємця значно більшу суму — 100 тисяч євро, оцінивши одну сотку землі у 2 тисячі євро.
У процесі переговорів між війтом і бізнесменом сума хабара збільшилася ще на 500 євро за сотку і в кінцевому результаті склала 115 000 євро. Половину цієї суми слід було передати війтові ще до винесення земельного питання на розгляд сесії Черніївської сільської ради. Сільського голову затримали «на гарячому» оперативники УБОЗу, вирок суду — 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна і позбавленням права обіймати певні посади на три роки.
Загалом, сільські голови досить часто потрапляють у поле зору борців із корупцією. Скажімо, голова Марківської сільської ради (Коломийський район) був спійманий на отриманні хабара у розмірі 13 000 доларів за сприяння у виділенні із земель запасу земельної ділянки площею 0,30 га для розміщення цеху для розливу мінеральної води в урочищі «Біла криниця». Війт пояснював на суді, що 10 тисяч мав віддати чоловікові, який відмовився від земельної ділянки і погодився її відчужити.
Суд призначив йому покарання у вигляді 1 року позбавлення волі та сплати штрафу в розмірі 8 500 гривень і позбавив права займати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади і місцевого самоврядування, строком на 2 роки.
А селищний голова Перегінська (Рожнятівський район) погорів на тому, що вимагав хабар за передачу в оренду частини коридору адмінбудівілі селищної ради. Підприємець хотів влаштувати там майстерню з ремонту мобільних телефонів. За позитивне вирішення цього питання на сесії війт отримав хабар у розмірі 2 000 гривень. Суд засудив хабарника до сплати 6 500 гривень штрафу, але при цьому позбавив права обіймати керівні посади терміном на три роки і призначив йому конфіскацію всього належного на правах особистої власності майна.
Дрібні чиновники органів місцевого самоврядування здебільшого вдаються до дрібних хабарів. Скажімо, виконувач обов’язків начальника ЖЕО-6 в Івано-Франківську вимагав у підприємця 500 доларів за передачу в оренду нежитлового приміщення площею 36 кв.м. Суд призначив йому «умовне» покарання — 5 років позбавлення волі з три річним іспитовим терміном. А завідувач міського кладовища за бронювання двох місць на цвинтарі вимагав та отримав від подружжя франківців 2 000 гривень. Вироком суду чиновника засуджено на 1 рік позбавлення волі з відбуванням покарання у кримінально-виконавчій установі, на 2 роки його позбавлено права обіймати керівні посади.
А от начальник сектору Івано-Франківського міського управління МНС не відмовився від хабара у вигляді телевізора «Самсунг» вартістю 3 750 гривень. Так приватний підприємець мав розрахуватися з «еменесником» за підписання актів готовності об\’єкта до експлуатації — переобладнання магазину під офісні приміщення. Хабарника засуджено до 1 року та 1 місяця позбавлення волі без конфіскації майна, його також позбавлено права обіймати певні посади терміном на 2 роки.
Якщо вірити судовим вирокам, частіше за війтів на Івано-Франківщині ловляться на хабарах тільки працівники міліції. Попри те, що вони добре навчені в своїх міліцейських школах основам конспірації і рідко отримують гроші безпосередньо з рук у руки. З цією метою хабарники у погонах часто використовують підставних осіб. Скажімо, лейтенант міліції, дільничний інспектор Калуського міськвідділу послав отримати хабар у розмірі 400 доларів свого знайомого. Ці гроші правоохоронець вимагав у мешканця Калуша за те, що не буде притягувати його до кримінальної відповідальності за нанесення тілесних ушкоджень. Міліціонера засуджено до 5 років позбавлення волі з відтермінуванням вироку на 3 роки.
У 2 000 гривень оцінив свої послуги інший дільничний — з Коломийського міськвідділу міліції. Таку суму він вимагав і отримав за те ж таки непритягнення до кримінальної відповідальності. Суд призначив хабарникові сплатити штраф у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500 гривень) у дохід держави та заборонив йому займати посади в правоохоронних та контролюючих органах строком на 2 роки.
Старший оперуповноважений сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків Снятинського райвідділу міліції отримував хабар у два заходи — через дільничного інспектора та свою знайому. Сміхотворних 2 500 гривеньправоохоронець хотів отримати за непроведення перевірки щодо зберігання та збуту приватною особою наркотичної речовини та непритягнення її з цього приводу до кримінальної відповідальності. Працівника міліції засуджено до 5 років реального позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна.
Ще один опер БНОНу, цього разу з Надвірнянського райвідділу, піймався на вимаганні 500 євро та 400 доларів США у місцевої мешканки за непроведення медичного огляду її сина для встановлення наявності стану наркотичного сп’яніння. Міліціонер пригрозив, що парубка буде звинувачено у незаконному вживанні наркотичних засобів, поставлено на облік як особу, яка незаконно вживає наркотичні засоби, з повідомленням про це в подальшому за місцем навчання. Суд призначив хабарнику покарання у вигляді обмеження волі строком на 2 роки та штрафу у розмірі 25 500 гривень з позбавленням права займати атестовані посади в органах МВС України строком на три роки.
Про корупцію в освіті та медицині говорять практично всі, але системного характеру цього явища поки що не підтверджено. Хабарники трапляються на рівні дрібних торговців заліками та довідками. Наприклад, доцент ІФНТУНГ піймався на тому, що продавав заліки зі своїх предметів по 250 гривень.
Зважаючи на кількість студентів, загальна сума хабарів під час сесії мала скласти 11 000 гривень. Викладача покарано «умовно» — 5 років позбавлення волі з іспитовим строком тривалістю 2 роки. А доцент і завідувач кафедри Прикарпатського національного університету за успішне складання іспиту студентів однієї групи отримали 3 850 гривень. Обидвох хабарників засуджено до 5 років позбавлення волі з відтермінуванням вироку на 2 та 1 рік відповідно.
Серед медиків відзначився завідувач інфекційного відділення Заболотівської районної лікарні, який видав фальшивий листок непрацездатності чоловікові, який хотів мати «відмазку» для неявки на суд. Його послуга коштувала 300 доларів. Вироком суду йому присуджено сплатити штраф у розмірі 12 750 гривень з позбавленням права займати керівні посади на три роки. Ті ж таки 300 доларів вимагав директор Коломийського геріатричного пансіонату за фіктивний запис у трудовій книжці про роботу медсестрою. За цей злочин суд присудив менший штраф — всього 8 500 гривень і позбавив медика права займати керівні посади строком на 2 роки.
Найбільше спокус до хабарництва мають державні службовці, які виконують наглядові функції, причетні до проведення різноманітних перевірок, видачі дозволів та ліцензій. Їхню роботу найчастіше намагаються купити, і попит породжує пропозицію.
Широкого розголосу набув випадок із представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Івано-Франківській області, який вимагав 7 000 доларів від директора калуської телерадіокомпанії за право здійснювати ефірне радіомовлення. Наглядач за телерадіоефіром був затриманий, коли йому передали частину хабара — 24 тисячі гривень. Вироком суду йому призначено покарання у вигляді 1 року і 1 місяця позбавлення волі з відбуванням у кримінально-виконавчій установі та позбавлено права обіймати керівні посади строком на 2 роки з конфіскацією всього належного йому майна.
На хабарі у розмірі 1 200 доларів піймався старший інспектор Івано-Франківської митниці, який за ці гроші погодився не складати протоколу про порушення митних правил, пов’язане із ввезенням автомобілів. Суд призначив корумпованому митникові штраф у розмірі 17 000 гривень і позбавив його права обіймати будь-які посади в правоохоронних органах, пов’язані з виконанням функцій представника влади, на строк 2 роки.
За приховування факту незаконної рубки дев’яти дерев майстер лісу Верховинського лісгоспу вимагав від браконьєра 4 500 гривень хабара. Хабарника, знову ж таки, покарали штрафом у розмірі 12 750 гривень з позбавленням права обіймати керівні посади на строк 2 роки.
А от старший рибінспектор головного державного управління рибоохорони та регулювання рибальства в Івано-Франківській області майже безкорисливо, всього за 800 гривень, погодився не притягувати браконьєра до адміністративної відповідальності за за грубе порушення правил рибальства та повернення надувного гумового човна і рибальської сітки. Суд оштрафував хабарника на 8 500 гривень і так само на 2 роки позбавив його права займати певні посади.
По материалам: gk-press.if.ua