Справою Кучми влада намагалася спростувати вибірковість правосуддя

616

Кримінальна справа проти екс-президента Леоніда Кучми найімовірніше була відкрита через бажання влади продемонструвати відсутність в Україні вибіркового правосуддя. Про це в коментарі Тижню заявив директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
На запитання, які мотиви могли спричинити відкриття кримінальної справи проти Кучми, Фесенко зазначив:

«Існує чимало версій. Втім, я прихильник того, що просто треба було продемонструвати відсутність в Україні вибіркового правосуддя, що справу можуть відкрити не лише проти колишнього прем’єра, але й проти колишнього президента, який не є опозиціонером. І відкриття справи проти Кучми дуже списувалось в міжнародні тренди – тоді був судовий процес над колишнім президентом Ізраїлю (Моше Кацав - Ред.), екс-президентом Франції Жаком Шираком. Це дуже «пасувало» міжнародним тенденціям».

На думку експерта, активність оточення Кучми для ефективного його захисту та проведення позитивної інформаційної кампанії спростовує ще одну версію у відкритті цієї справи.

«Родина замовила потужну команду адвокатів, профінансувала інформаційну програму для захисту Кучми. І це спростовує іншу версію – справу відкрили для того, щоб її закрити і «відбілити» репутацію Кучми. Думаю, що Леоніда Даниловича і так влаштовував той факт, що ніяких претензій до нього не було. Тим паче, після відкриття справи його родичі почали помітно нервувати», – додає Фесенко.

На запитання, чим зумовлена різниця у виборі запобіжного заходу для екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та екс-президента Леоніда Кучми, Фесенко заявив:

«Суб’єктивність звичайно є, однак є чимало прикладів, коли людей, які підозрюються у важких злочинах, відпускають. Тим паче, справа Кучми – відкрита і в ній насправді крім плівок серйозних доказів немає. Я взагалі вважаю, що довести пряму провину Кучми практично неможливо, оскільки головний свідок – міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко пішов з життя. А щодо Луценка - існує особливе ставлення. Як на мене, саме у його справі більше, ніж у справі Тимошенко, мотивів помсти за 2010 рік», – зазначив політолог.

Нагадаємо, Генеральна прокуратура в березні цього року порушила кримінальну справу проти Кучми. Екс-президент обвинувачується в перевищенні влади і службових повноважень, які призвели згодом до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе (ч.3 ст.166 Кримінального кодексу в редакції 1960 року).

Кучмі обрано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд.

Наприкінці квітня Генпрокуратура завершила розслідування цієї кримінальної справи щодо Кучми і з 5 вересня адвокати ознайомлюються з матеріалами справи.

У той же час, екс-міністр Луценко був затриманий 26 грудня 2010 року. Суд обрав йому міру запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. На знак протесту Луценко з 23 квітня розпочав голодування.

Йому пред'явлено обвинувачення у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України (заволодіння державним майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем за попередньою змовою групи осіб), ч. 3 ст. 365 КК України (перевищення службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки). У травні Генпрокуратура направила до суду цю кримінальну справу. Наразі суд допитує свідків.

По материалам: tyzhden.ua