Президенти і ДАІ

415

Зокрема, в березні поточного року чинний Президент України Віктор Янукович, отримавши чергову доповідь про корупційні негаразди та надмірне опустошення кишень громадян при здійсненні підприємницької діяльності в системі ДАІ (http://www.peugeot-citroen.com.ua/2011/05/gai-kak-tyazhkij-krest-puteshestvie-po-krugam-ada/), відреагував негайно (http://www.pravda.com.ua/news/2011/03/21/6037208/). 21 березня 2011 року на засіданні керуючої ради комітету з економічних реформ він заявив про необхідність термінового перегляду переліку усіх послуг, що надаються підрозділами МВС (http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z1235-07&p=1320138477584805), і зокрема – Державтоінспекцією. Підкреслив, що питання дерегуляції практично дорівнює боротьбі із корупцією. Назвав недопустимою ситуацію, коли вартість окремих послуг, що надаються ДАІ протягом декількох хвилин, сягає половини місячної заробітної плати лікаря чи вчителя. Висловив переконання, що, зокрема, за межі здорового глузду сягає вартість переоформлення документів під час продажу автомобіля чи заміни технічного паспорту. Президент заявив буквально наступне: «Про яку соціальну справедливість може йти мова? Що ви зробили для людей, щоб обдирати їх? Вимагаю невідкладно переглянути перелік усіх послуг, що надаються підрозділами МВС, і зокрема - Державтоінспекцією чи їх госпрозрахунковими підприємствами, привести їх вартість до обґрунтованого мінімуму, скасувати зайві». Детальний звіт про виконання цього завдання Президент очікував отримати від Міністра внутрішніх справ та першого віце-прем’єра через місяць (до 21 квітня 2011 року), підкресливши, що "це має бути звіт про завершену роботу і конкретні результати, а не про вжиті заходи".
Така ініціатива глави держави приведення вартості примусових послуг до обґрунтованого мінімуму та скасування зайвих у разі її виконання цілком необхідна для суспільства і могла б значно полегшити і без того скрутне матеріальне становище громадян. Проте минуло більше семи місяців, а доручення Президента ніхто виконувати не збирається. Ніякого зниження вартості послуг не відбулося. Результати проведених моніторингових заходів підтверджують, що ціни на деякі папірці, що свідчать про отримання цих послуг, навіть підвищилися в межах 10%. Виявляється, що бажання Президента для Державтоінспекції це щось пусте. Можливо у Президента все-таки вистачить владних повноважень та політичної волі хоч частково захистити громадян від системного опустошення кишень ненажерливим утворенням під назвою ДАІ.

З черговим аномальним явищем стосовно діяльності ДАІ стикаємось, звернувшись до офіційного сайту Верховної Ради України, на якому в пошуковій базі «Загальне законодавство» розміщений Указ Президента України від 19 липня 2005 року № 1109 «Про ліквідацію Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України» (http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1109%2F2005&p=1320072505814878). За всіма ознаками Указ станом на сьогоднішній день чинний, ніким не скасований та не визнаний таким, що виданий всупереч Конституції та законам України. Пунктом 3 цього Указу Кабінет Міністрів зобов’язаний в тримісячний строк здійснити заходи, пов'язані з ліквідацією ДАІ. Минуло більше шести років з моменту його видання, а ДАІ продовжує успішно здійснювати свою діяльність. Засобами масової інформації висвітлені як історія видання цього Указу так і обставини, які породили його невиконання (http://www.peugeot-citroen.com.ua/2011/05/gai-kak-tyazhkij-krest-puteshestvie-po-krugam-ada/). І видання і невиконання Указу пов’язані саме з корупційними схемами фінансових потоків, що виникають в результаті непомірного позбавлення власності громадян.

Діяльність ДАІ регламентована підзаконними нормативно-правовим актом – Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 341. У пункті 3 цього Положення зазначено, що Державтоінспекція у своїй діяльності керується, зокрема, указами і розпорядженнями Президента. Відповідно до частини третьої статті 106 Конституції укази і розпорядження Президента є обов'язковими до виконання на території України. Кабінет Міністрів, який своїм нормативно-правовим актом визначає повноваження ДАІ, згідно з частиною третьою статті 113 Основного Закону зобов’язаний у своїй діяльності керуватися, зокрема, указами Президента. Тож, не виконуючи чинний указ Президента України, не ліквідувавши ДАІ, Кабінет Міністрів діє всупереч положенням частини третьої статті 113 Конституції України.

З викладеного складається враження про якусь незрозумілу, аномальну, безмежну живучість цього племені «слуг народу», головна мета діяльності якого полягає в полегшенні наших кишень за допомогою полосатих палиць та інших «знарядь праці». Для досягнення цієї мети навіть Президенти нашої держави перешкодою бути не можуть.

По материалам законъ.com