Через руки «цвинтарної мафії» щодня проходить 1 мільйон гривень

719

Річний оборот ринку ритуальних послуг у столиці перевищує 300 млн грн. Про це пише Олександр Красногородський в журналі «Український тиждень».
За підрахунками Київської міської державної адміністрації, річний оборот ринку ритуальних послуг у столиці перевищує 300 млн грн. У місті щодня помирає близько 80 людей, їхнім сім’ям доводиться витрачати на поховання мінімум 10 тис грн.

"Але це офіційна статистика, яка не враховує, зокрема, плати за резервування місць для могил. Такі витрати непомірні для більшості киян", - відзначає автор.

Багатьом киянам доводиться ховати родичів за межами міста або вдаватися до дешевшої кремації. Лише 2010 року на обласних цвинтарях було поховано 7,7 тис. з 28,5 тис померлих за рік киян. Третину з них (10,7 тис) з міркувань економії піддали кремації, що нетипово для православної традиції.

Згідно із законом, як наголошує автор, кожна людина має право на безкоштовне місце на цвинтарі. Але із 29 столичних кладовищ зараз діють лише Південне та Північне за межами міста. Утім, отримати ділянку за гроші завжди можна і на закритих цвинтарях, і на напівзакритому Лісовому, де, згідно з рішенням Київради, дозволено ховати тільки пільгові категорії киян. За словами заступника голови КМДА Олександра Мазурчука, директори столичних кладовищ беруть хабарі за резервування місць для могил у розмірі від 7,5 тис грн до $50 тис. Влада не поспішає звільняти цих людей із посад, доки правоохоронці не спіймають їх "на гарячому".

На відкритих цвинтарях, за інформацією КМДА, місця для поховань залишилося лише до 2013 року.

«Це означає, що незабаром доведеться платити чималі гроші за клаптик землі під могилку й за містом», - відзначає автор.

Компанії, які за часів мера Києва Леоніда Черновецького отримали преференції на ринку ритуальних послуг, з кожним роком піднімають ціни. При цьому, відзначає автор, розцінки приватних похоронних компаній на продукцію та послуги на 30–40% нижчі, ніж у комунальної ритуальної служби.

Водночас експерти відзначають, що Київська міськадміністрація різними методами намагається збільшити частку на ринку свого комунального підприємства, усуваючи конкурентів адміністративними методами.

Детальніше про тонкощі ринку ритуальних послуг у Києві читайте у №20 в журналі Тиждень.

tyzhden.ua