Прес-конференція «Прокурорський безНАГЛЯД за свавіллям міліції та шляхи його подолання». Анонс

671

28 січня 2011 року о 14-00 в приміщенні прес-клубу Дніпропетровської обласної організації Національної спілки журналістів України за адресою: м.Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 8 (вхід з вул. Артема) відбудеться прес-конференція на тему «Прокурорський безНАГЛЯД за свавіллям міліції та шляхи його подолання». У прес-конференції візьмуть участь правозахисник Василь Сухов (м.Дніпропетровськ), голова Дніпропетровської обласної організації «Народний контроль» Галина Кучеренко (м.Дніпропетровськ), журналіст Володимир Бойко (м.Київ), адвокат Володимир Горбенко (м.Кривий Ріг), Максим Слободян (м.Кривий Ріг).

Довідки за телефоном 095 230 17 12 (Сухов Василь Євгенович)

Останнім часом значно збільшилось кількість випадків порушення правоохоронними органами основоположних прав і свобод людини, міжнародних зобов’язань України в цій галузі та національного законодавства. Засоби масової інформації та правозахисні організації щодня повідомляють про нові злочини, скоєні правоохоронцями, передусім, працівниками міліції, щодо громадян – пограбування, незаконні затримання, порушення права на захист, застосування фізичної сили тощо.

У той же час Міністерством внутрішніх справ України прийнято рішення про припинення діяльності Громадської ради при МВС України з питань забезпечення прав людини. Внаслідок цього 17 січня 2011 року ГУ МВС України в Дніпропетровській області видало наказ про ліквідацію Громадської ради при обласному управлінні міліції. Отже, наразі відсутні будь-які механізми контролю з боку громадськості за діяльністю підрозділів міліції та дотриманням законності їх співробітниками. Що ж стосується органів прокуратури, то вони принципово не реагують на очевидні злочини, скоєні працівниками міліції, ігнорують звернення народних депутатів, заклики правозахисників і публікації в пресі. Саме такий стиль роботи демонструє й недавно призначений прокурор Дніпропетровської області Наталія Марчук.

Зокрема, значний резонанс у засобах масової інформації викликав кричущий випадок, що мав місце в Кривому Розі – у ніч з 26 на 27 грудня 2010 року міліціонерами Довгинцівського райвідділу був незаконно затриманий, побитий і пограбований 19-річний юнак Максим Слободян, у якого дільничний інспектор відібрав мобільний телефон. Пограбованого хлопця без жодного документального оформлення протримали в райвідділі 12 годин. З метою уникнення відповідальності за скоєні відносно Максима Слободяна злочини, міліціонери домовились з головою Довгинцівського районного суду Надією Пруднік, яка без судового розгляду й будь-яких законних підстав усно розпорядилась арештувати Максима на 10 діб за «дрібне хуліганство». Що ж стосується постанови про адміністративний арешт, то її пізніше склала помічниця судді.

Те, що коїлося в райвідділі, Максим Слободян потайки від міліціонерів записав на диктофон, але помічник прокурора Довгинцівського району Дмитро Корж передав той диктофон співробітникам міліції для знищення запису. Після оприлюднення цих фактів у засобах масової інформації прокурор Дніпропетровської області Наталія Марчук не тільки не стала вживати будь-яких заходів реагування до міліціонерів, але натомість розпорядилась організувати збір щодо хлопця бодай якихось «компрометуючих матеріалів».

Наведені факти свідчать, що останнім часом прокуратура Дніпропетровської області остаточно відмовилася від дотримання навіть видимості законності. За таких обставин мешканці Дніпропетровської області можуть розраховувати на захист своїх прав і свобод виключно з боку міжнародних інституцій. 9 січня 2011 року Вінницька правозахисна група звернулась до Європейської Комісії та Ради Європи з пропозицією підготувати звіт про дотримання прав людини в Україні та, з урахуванням рекомендацій, що містяться в звіті, заборонити українським суддям, прокурорам, співробітникам правоохоронних органів, які порушують права людини та міжнародні зобов’язання нашої держави в цій галузі, відвідувати країни Євросоюзу. На думку низки правозахисників і журналістів Дніпропетровської області, у числі перших такі санкції мають бути застосовані до прокурора Дніпропетровської області Наталі Марчук і тих суддів, які явно порушують настанови Конвенції про захист прав і основних свобод людини.