Все більше кримчан не хоче, аби їх діти вивчали російську

414

У школах Криму – нестача кримсько-татарських класів - стверджує депутат Верховної Ради АРК, член Меджлісу Сафуре Каджаметова: "У ряді шкіл Білогірського, Сакського та Сімферопольського районів відмовилися створювати класи з кримськотатарською мовою навчання».

У райдержадміністраціях розповідають, що в бюджеті немає коштів для цих класів, повідомляє mignews.com.ua. Батьків відмовляють, лякають, що їхні діти не зможуть потім вступити до вузу. Пояснюють, що, згідно із законодавством, клас можуть відкрити тільки при наявності 30 охочих, але мовчать, що в сільській місцевості його повинні відкрити навіть при п'яти.

Так, за словами Сафуре Каджаметова, з 826 охочих 286 дітей не зможуть навчатися рідною мовою. А з 59 шкіл 27 відмовили у створенні класів із кримсько-татарською мовою навчання.

Міністр освіти і науки АРК Віталіна Дзоз пояснила, що проблема з кримсько-татарськими класами дійсно виникла, але її вже вдалося вирішити: "Всі питання ми закриємо, хоча винні обидві сторони. Батьки приходять 29 серпня і кажуть: "Ми надумали йти в кримсько-татарський клас". Але ж під нього повинні виділити гроші на заробітну плату вчителю. З українською мовою теж бувають непорозуміння. Наприклад, глава білогірської райдержадміністрації Олег Русецький побачив, що є один клас з п'яти чоловік з українською мовою, ще один з російською - з десяти. Він їх вирішив об'єднати. Ми йому пояснили, що він не має такого права, і все узгодили".

За словами міністра, також у Криму є класи з грецькою, болгарською, німецькою мовами та івритом, але не як основна, а факультативна мова навчання. А ось точних даних про те, скільки створено перших класів з російською та кримсько-татарською мовами навчання, в Міносвіти АРК поки не мають.

"Люди досі визначаються. Але я можу сказати, що все більше батьків хочуть, щоб їхні діти вчилися не російською", - розповідає Віталіна Дзоз. До речі, ця тенденція турбує представників російської громадськості. "У кримсько-татарських класах - східні візерунки на стінах, любов до своєї культури. В українських класах - вишиванки і патріотизм. А російських класів у нас немає зовсім - є звичайні, - міркує заступник голови Російської громади Криму Олег Родівілов. - Якщо будують школу, то українську або кримсько-татарську. Торік 98% випускників обрали російську для проходження ЗНО, але в Севастополі, російською місті, чомусь будують українську гімназію. Тому в класи з російською мовою навчання ніхто і не рветься ".

По материалам: 2.expres.ua