«Соціальний» бюджет 2012 року

741

Усі держбюджети України схожі і кожен має свої особливості. Тенденція останніх років показує, що уряд, готуючи і приймаючи бюджет, все частіше намагається робити це кулуарно і все менше економічно обґрунтовано
У бюджеті на 2012 рік, який парламент прийняв 22 грудня, є кілька особливостей.

По-перше, під час його прийняття у Верховній Раді не було ані президента, ані прем'єр-міністра, ані його заступників. Представляти бюджет прийшов міністр фінансів Федір Ярошенко. Втім, якби і він не прийшов, то це нічого не змінило б.

По-друге, чи не вперше в історії України бюджет приймався без попереднього затвердження таких важливих документів, як «Основи бюджетної політики» та «Основи кредитно-грошової політики Національного банку».

По-третє, Україна так і не дочекалася підписання договору про ціну на природний газ, що постачається з Росії.

Вони не прийшли

Відсутність керівництва країни під час голосування за бюджет - це питання, швидше, політичне. Як це не дивно, немає великого сенсу шукати в цій, безумовно, ганебній події якихось надзвичайних тенденцій. Присутність або відсутність голови уряду Миколи Азарова – це не могло вплинути на параметри бюджету під час голосування і ніяк не вплинуло на результат. Все пояснюється тим, що влада, маючи лояльну і керовану більшість, може взагалі не з'являтися у Верховній Раді.
І все ж відсутність керівників країни на такій важливій події показує невпевненість влади в тому, що вона робить. Й, імовірно, нікому з них не хотілося вислуховувати зауваження і питання так званої опозиції. Втім, дарма боялися - депутатів, які дозволили собі їдкі зауваження, було аж три, та й ті «думали про народ».

Що прийняли

Доповідь міністра фінансів Ярошенко була короткою і оптимістичною.

Зокрема, він повідомив, що за рішенням уряду був прийнятий консервативний макропрогзноз. Кабмін знизив свої очікування від зростання реального ВВП до 3,9%, хоча спочатку фігурувала цифра 5,5%. Ярошенко зазначив, що на тлі країн ЄС цей показник виглядає непогано.

Доходи зведеного бюджету складуть 424 мільярди гривень. У першому читанні ця цифра була на 4,2 мільярда більше - ці гроші уряд недоодержить через скорочення планових зборів податку на доходи фізичних осіб, акцизного збору і ПДВ. Втім, у порівнянні з 2011 роком доходи зросли на 43,4 мільярда гривень.

Ярошенко зробив заяву, яку можна б було підняти на сміх, але вона була вислухана без зауважень: "Уряд продовжує політику зниження податкового тиску на економіку. Частка податкових надходжень у ВВП зменшиться на 0,5 процентного пункту до 19,1 відсотка".

У той же час були скорочені і витрати - на 2,8 мільярда гривень, а капітальні витрати зменшилися на 9 мільярдів гривень.

В цілому видатки зведеного бюджету в 2012 році складуть 461,7 мільярда гривень, що на 3,2 мільярда гривень менше, ніж у першому читанні бюджету, і на 35 мільярдів більше порівняно з 2011 роком.

При цьому Ярошенко заявив, що при такому скороченні доходів і витрат і на тлі кризової ситуації в Європі, Кабмін, звичайно, подбав про підвищення соціальних стандартів.

«Які ж переваги отримають громадяни від бюджету 2012 року? Розмір прожиткового мінімуму в середньому на душу населення зросте на 128 гривень, що майже в 2 рази більше, ніж темпи прогнозу зростання споживчих цін. На 14 відсотків підвищиться рівень мінімальної заробітної плати, на 25,6 зростуть оклади працівників бюджетної сфери, на 2,9 мільярда гривень більше в порівнянні з поточним роком передбачено в 2012 році соціальних виплат на допомогу одиноким матерям, інвалідам дитинства, при народженні, по догляду за дитиною, на дітей-інвалідів», - заявив міністр фінансів.

І, безумовно, бюджет цього року буде дефіцитним - скажемо чесно, інакше й бути не могло. Тут сюрпризу і заперечень бути не може - мінус 3,71 млрд гривень або 2,5% ВВП (при допустимих 3%).

У порівнянні з першим читанням, уряд суттєво змінив й інші прогнозні макропоказники. Спочатку інфляція планувалася на рівні 8,9%, а до прийнятого бюджету закладено 7,9%, зростання ціни виробників не змінився - 9,4%.

На жаль, Ярошенко не озвучив і два інші важливі макропоказники - курс гривні до долара і ціну російського газу: перший показник він просто не озвучив, другий – не міг знати.

Тут варто зазначити, що курсові очікування повинні бути зазначені в основах кредитно-грошової політики на 2012 рік і в бюджетній резолюції, але оскільки цього року ці документи так і не були прийняті, то залишається тільки подивитися, що було зазначено в їх проектах. Виявилося, що курс становитиме7,9-8 гривень за долар.

Про ціну на газ інформації немає. Як відомо, Азаров дав команду Мінфіну готувати бюджет з розрахунку 400-416 доларів за тисячу кубометрів газу. Переговори в Москві з «Газпромом» так нічим і не закінчилися. Тим не менш, Азаров прийняв рішення поставити держбюджет на голосування в будь-якому випадку - чекати, що скаже російський «тандем», більше не мало сенсу. В крайньому випадку, при оприлюдненні ціни на газ бюджет завжди і в будь-який момент можна переглянути.

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ ТА МІНІМАЛЬНА ЗАРОБІТНЯ ПЛАТНЯ (згідно з прийнятим бюджетом)

Стаття 12. Установити у 2012 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1017 гривень, з 1 квітня – 1037 гривень, з 1 липня – 1044 гривень, з 1 жовтня - 1060 гривня, з 1 грудня - 1095 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 січня - 893 гривні, з 1 квітня - 911 гривень, з 1 липня – 917 гривень, з 1 жовтня - 930 гривень, з 1 грудня - 961 гривня;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 1112 гривень, з 1 квітня – 1134 гривні, з 1 липня – 1144 гривень, з 1 жовтня - 1161 гривень, з 1 грудня - 1197 гривень;

працездатних осіб: з 1 січня - 1 073 гривні, з 1 квітня - 1094 гривні, з 1 липня – 1 102 гривні, з 1 жовтня - 1 118 гривень, з 1 грудня - 1 134 гривні;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 822 гривні, з 1 квітня – 838 гривень, з 1 липня – 844 гривень, з 1 жовтня - 856 гривень, з 1 грудня – 884 гривень.

Стаття 13. Установити на 2012 рік мінімальну заробітну плату:

у місячному розмірі: з 1 січня - 1073 гривень, з 1 квітня - 1094 гривень, з 1 липня – 1102 гривень, з 1 жовтня - 1118 гривень, з 1 грудня - 1134 гривні;

у погодинному розмірі: з 1 січня - 6,43 гривні, з 1 квітня - 6,56 гривні, з 1 липня – 6,61 гривні, з 1 жовтня - 6,7 гривні, з 1 грудня - 6,8 гривні.

Що не влаштовує

Як було сказано, істотних зауважень до бюджету під час голосування, за великим рахунком, майже не було. Лише троє депутатів зробили критичні заяви.

Депутат і лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк заявив: «Чинний уряд запропонував зростання економіки на рівні майже 4 відсотків, на противагу 5,5, який вони обіцяли ще місяць тому. Проте Світовий банк і Міжнародний валютний фонд, які набагато краще вміють рахувати ніж прем’єр Азаров і весь український уряд, сказали про те, що економіка зросте максимум на 2,5 відсотки. З огляду на це опозиція констатує, що доходи бюджету мінімум на 6 мільярдів гривень уже надуті».

Яценюк також зазначив, що з усіх поправок опозиції уряд врахував лише одну: «скоротити розкрадання бюджету через так звані непрозорі бюджетні гарантії».

В першому проекті уряд пропонував 15 мільярдів гривень, зараз вони лишили тільки 5 мільярдів на розкрадання під свої програми. Але чому в даному проекті не передбачено жодної фрази про те, куди планують відправити цих 5 мільярдів? У них великий досвід як витрачати бюджетні кошти. Нагадаю, на Євро-2012 ця влада відправила 10 мільярдів доларів США. За ці гроші можна було збудувати не чотири стадіони і дві дороги, а можна було відбувати країну, а не тільки їхні приватні угіддя», - сказав Арсеній Яценюк.

За його словами, закладені в бюджет 10 мільярдів доходу від приватизації говорять про те, що «вони продають державні об'єкти самі собі за копійки».

«Шановні колеги, ви знаєте, пройшло два з половиною місяці після розгляду бюджету у першому читанні. Що змінилося? Основ грошово-кредитної політики немає. Чи не так, пане Ярошенко? А як ви взагалі планували бюджет, не маючи основ грошово-кредитної політики? Які показники інфляції, ВВП, про що ви взагалі кажете? За два з половиною місяці не змогли зібрати спільне засідання з Національним банком України», - сказав депутат Сергій Соболєв.

Він також зазначив, що «уряд свідомо у Прикінцевих положеннях заклав норму, за якою тепер фінансування всіх соціальних програм буде відбуватися не згідно із законом, а згідно з тим, є у вас кошти в бюджеті чи немає».

«А чи є у вас кошти в бюджеті? Давайте подивимося, які захищені статті вашого бюджету, на що йдуть ключові зростання. 400 відсотків вдумайтесь! на 400 відсотків зростає заповідний фонд спеціальних територій. Це там, де ви будете полювати разом з Януковичем? На 156 відсотків зростають видатки на утримання Генеральної прокуратури, 154 відсотків перевезення вищих посадових осіб держави, 148 відсотків апарат Міністерства соціальної політики. До речі, на 13 відсотків зростає дефіцит Пенсійного фонду, а на апарат Пенсійного фонду на утримання йде на 1 мільярд гривень більше рівно в 2 рази. 137 відсотків – внутрішні війська. От політика, яка буде проводитися цим урядом під час цього бюджетного року», - сказав депутат.

І, нарешті, депутат В'ячеслав Кириленко назвав гумористичною фразу із пояснювальної записки до бюджету: «вдалося зберегти соціальну спрямованість бюджету».

«Дефіцит бюджету Пенсійного фонду порядку 60 мільярдів гривень. Де пенсійна реформа? Чому знову бюджет повинен вкачувати в Пенсійний фонд 60 мільярдів гривень, а пенсії при цьому практично не підвищуються? А я вам скажу чому. Тому що всі номенклатурні пільгові пенсії лишилися, уряд боїться їх чіпати, а знову хоче зекономити на простих звичайних трудових пенсіонерах», - заявив Кириленко.

За матеріалами: jkg-portal.com.ua