После выборов доллар может подорожать до 15 гривен

534

Із 31 травня в Росії почали панічно скуповувати валюту. Різке падіння рубля (15% за місяць) призвело до дефіциту доларів як у банках, так і в обмінниках. Так дорого (майже 33 рублі) долар не коштував з липня 2009 р., коли в повній мірі проявилися наслідки першої хвилі фінансової кризи. В травні готівкова гривня також «просіла» до 8,10 грн/$. Різке підвищення курсу долару 23 травня на міжбанківському ринку (до 8,072-8,087 грн/$) спонукало НБУ вийти 28 травня на ринок з інтервенціями по курсу 8,02 грн/$1, чого регулятор не робив із лютого. Такі дії Нацбанку змусили багатьох заговорити про майбутню девальвацію гривні.

Цікаво, що влада обох країн, незважаючи на відмінності причин, що впливають на вартість національних валют, заспокоюють громадськість майже однаково. Мовляв, немає приводу для хвилювання: проблеми із рублем (гривнею) викликані лише панікою, а не станом економічних показників. А коливання курсу – звична справа при спекуляціях на валютному ринку.


До речі НБУ вже провів зустрічі із керівниками всіх українських банків і застеріг їх від спроб «підштовхнути» курс заради більшого заробітку. В НБУ запевняють, що стабільності гривні ніщо не загрожує. Навіть в умовах, коли долар міцніє на очах відносно рубля та євро.

Але в Росії є свої особливості. Динаміка курсу рубля повторює зміни цін на нафту сорту Brent, до якої прив’язана вартість російської нафти Urals. Тобто зменшення притоку іноземної валюти від основного експортного ресурсу РФ одразу ж позначилося на фінансовій ситуації. Натомість в Україні головним чинником підвищеного попиту на валюту стало погашення Мінфіном більше 2 млрд грн по короткостроковим держоблігаціям. Нерезиденти почали скуповувати валюту, щоб вивести її за кордон.

В той же час Україна ще може зіткнутися зі здешевленням свого експорту. Так, травень 2012 р. відзначився падінням цін на основних сировинних ринках. Індекс Thomson Reuters-Jefferies CRB впав на 10,8%, , а Standard & Poor's GSCI Spot втратив за місяць 13% (найгірший показник із листопада 2008 р.). Конкурентні переваги внаслідок здешевлення наших експортних товарів на 40% після обвалу гривні восени 2008 р. вже майже вичерпано. Компенсувати зменшення притоку валюти (в I кв. 2012 р. експортовано товарів та послуг на $19,4 млрд) не буде чим. Бо в Європі посилюється боргова криза, фінансування з боку МВФ відсутнє, а надії на гроші від гостей Євро-2012 – примарні.

Зараз найбільша загроза стабільності гривні – збереження низької активності комерційних банків у кредитуванні вітчизняних підприємств. Навіть у НБУ помітили, що зниження рівня резервування банків ніяк не відобразилося на вартості кредитів. Навпаки, банки продовжили підвищувати ставки. Слабкий попит на наші товари за кордоном може зменшити ріст реального ВВП в 2012 р. Це зменшить можливості банків по збільшенню кредитних портфелів і відповідно погіршить їхні фінрезультати. А підприємства, які не в змозі взяти кредит, вимушені «проїдати» свої гроші на депозитах.

Зрозуміло, що уряд буде намагатися будь-що втримати курс гривні до парламентських виборів за рахунок золотовалютних резервів країни (за останні 12 місяців вже втрачено $6 млрд). При такому сценарії, за деякими прогнозами, гривня вже до кінця року подешевшає до 8,34 грн/$, а в наступному році - до 8,69 грн/$. Окремі гарячі голови пророкують на кінець осені навіть 15 грн/$.

По материалам: uainfo.censor.net.ua