Довіреність на авто відмінили. Нехай живе довіреність!
Тих, хто їздить на чужому автомобілі, закон більше не зобов'язує оформлювати нотаріально завірену довіреність на машину.
Проте, експерти радять брати письмовий дозвіл від власника авто “для власного спокою”.
Довіреність було відмінено з ухваленням Верховною Радою закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень», який 8 липня підписав президент. Цей закон, який також скасовує техогляд, вступить в силу через місяць після офіційного оприлюднення, тобто орієнтовно на початку серпня.
Відтак, для управління чужим транспортним засобом потрібно буде мати лише права, техпаспорт на авто та страховку.
“Буде внесено відповідні зміни до Закону України «Про міліцію», згідно з якими в межах компетенції цього органу залишиться право перевіряти у водіїв лише посвідчення водія та реєстраційний документ на транспортний засіб”, - розповів Kyiv Post юрист Антон Кравченко.
Це правило стосуватиметься і комерційних автоперевезень, для яких новий закон також скасовує дорожні (або маршрутні) листи і документи на вантаж.
Однак, зменшення “обов'язкових” документів нестиме додаткові ризики для тих, хто управлятиме чужим автомобілем.
“Уявіть собі, що я дав вам авто в користування, передавши ключі та техпаспорт на нього. А потім ми з вами сваримося, - припускає Олег Назаренко, генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів. - Тоді я можу взяти і написати заяву в міліцію про те, що невстановлена особа угнала у мене автомобіль”, - каже він.
Таким чином, через конфлікт із власником автомобіля водій може потрапити до в'язниці. Тому, аби уникнути такої небезпеки, Назаренко радить окрім усного дозволу на управління машиною мати при собі ще й письмову розписку.
Окрім того, і після відміни довіреності зберігається вимога страхових компаній щодо обов'язкового страхування громадянської відповідальності (ОСАГО) на будь-якого водія, який сідає за кермо, щоб мати право на страхове відшкодування.
“Якщо водій не вписаний в поліс, то він теж не може сідати за кермо”, - каже Олександр Завада, президент Української федерації убезпечення.
Вихід — купувати ОСАГО такого типу, який страхує конкретну машину, адже такий автомобіль можна буде без додаткових документів давати в управління будь-кому, хто має водійські права.
В іншому разі, особі, яка хоче брати чужу машину, слід буде оформити страховку на себе як водія (страховий поліс другого типу). Або ж, оформити страховий поліс третього типу, який надає право на керування транспортним засобам будь-яким п'яти особам, вписаним у цей поліс.
У Державтоінспекції нововведення називають позитивними, однак вважають, що відміна довіреності може ускладнити пошук винуватців ДТП.
«Коли людина скоїла ДТП, то в першу чергу їдуть до власника цього транспортного засобу, - розповів один зі співробітників ДАЇ на умовах анонімності, оскільки не уповноважений коментувати від імені ДАЇ. - А той може сказати, що передав цей авто комусь у користування п’ять років тому», - додав він.
Тому, на думку ДАЇшника, потрібно створити єдину електронну базу всіх транспортних засобів, яка без будь-якої довіреності дозволить бачити, кому належить цей автомобіль, хто ним нині користується, і чи перебуває це авто у розшуку.
Назаренко у свою чергу каже, що Рада автомобілістів при Кабінеті Міністрів, членом якої він є, збирається ініціювати прийняття підзаконного акту про необхідність мати письмові довіреності на авто. Якщо в уряді до такої ідеї не дослухаються, то серед водіїв усно поширюватимуть пораду брати письмову довіреність.
“Це потрібно для заспокоєння людей”, - переконаний Назаренко.
kyivpost.ua