Антикоррупционный портал job-sbu.org > Аналитика > Плагіат Раїси Богатирьової
Голосование

Донбасс. Новороссия или Украина

Результаты опроса

Плагіат Раїси Богатирьової

11:00 01.08.2011 0 650

лагіат вважається одним з найтяжчих «моральних злочинів». У цивілізованих країнах чиновників, яких викривають у плагіаті, звільняють з «вовчим білетом».
Наприклад, нещодавно барон Карл-Теодор цу Гуттенберг поплатився за плагіат посадою міністра оборони Німеччини. Людину, яку називали ледь не «любимчиком німців», звинуватили у тому, що він скопіював великі уривки без посилань у свою докторську дисертацію.
Після цього популярний політик власноруч поставив хрест на блискучій кар’єрі — він відмовився від ученого ступеня до проведення усіх перевірок та подав у відставку.
Однак в Україні так не буває. У різні часи на плагіаті попадалися відомі політики, але їхня кар’єра на цьому не зупинялася.
Наприклад, нинішній спікер парламенту Володимир Литвин ще у 2002 році видав за свою статтю політолога Томаса Каротерса. Він навіть зізнався у цьому, але так і не вибачився. Щоправда такий сумнівний вчинок не заважав Литвину двічі сідати у спікерське крісло.


У 2004 році у плагіаті звинувачували тодішнього заступника міністра юстиції Василя Мармазова. Він нібито взяв фрагмент своєї монографії з дисертації вченого Ліу Веї з університету Роберта Шумана в Страсбурзі.
Проте у червні 2010 року Мармазова призначили заступником міністра економіки.
Очевидно, серед українських чиновників видавати чужу працю за свою є нормою. І тепер цьому є ще один приклад.
«Натхнення» імені Стіва Джобса
28 червня у Києво-Могилянській академії відбулася традиційна конвокація — вручення дипломів. Благословляти колишніх студентів у зовсім доросле життя покликали секретаря Ради національної безпеки та оборони Раїсу Богатирьову.
Поважна чиновниця, яка працевлаштувала у РНБО майже все своє найближче оточення, мала надихнути випускників одного з найпрестижніших навчальних закладів країни своїм виступом.
Однак промова Богатирьової, під час якої вона розказала три повчальні історії, щось дуже сильно нагадувала.
Виявилося, що цілі шматки виступу української чиновниці були «передрані»… з промови глави корпорації Apple Стіва Джобса перед випускниками Стенфорду у 2005 році.
«Українська правда» пропонує відеоролик, який дозволить в цьому переконатися.

Подекуди Богатирьова навіть не змінила порядок слів. Наприклад:
— Знання, які ви отримали сьогодні в цих стінах, ваш характер, доля, життя, принаймні карма, вам допоможуть знайти правильну відповідь, — казала секретар РНБО.
— Вам доведеться на щось спиратися. На свій характер, долю, життя, карму, що завгодно, — казав керівник Apple випускникам Стенфорду.
Не погребувала чиновниця навіть фрагментом виступу Джобса про смерть. Один з найуспішніших менеджерів світу розповідав студентам про те, як в нього виявили рак.
— Смерть тоді підійшла до мене найближче. І, сподіваюся, найближче на наступні кілька десятків років. Переживши це, я тепер можу сказати наступне з більшою впевненістю, ніж тоді, коли смерть була корисною, але чисто абстрактною концепцією — ніхто не хоче помирати, — розповідав Джобс.
— Тоді смерть підступила до мене дуже близько. Ближче, ніж зараз у своєму віці я знаходжуся для неї. Переживши цю хвилину, можу вам сказати — ніхто не хоче помирати, — поділилася своїми думками Богатирьова.
У виступі секретаря РНБО є фрагмент, який взагалі майже повністю ідентичний промові Джобса.
— Вибачте за драматизм, але це є правда. Час людини дуже обмежений. І тому висновок зі свого досвіду пропоную наступний — не живіть чужим життям, не марнуйте часу. Не потрапляйте в капкан догми, яка радить жити чужими думками. Не дозволяйте галасу чужих думок перебити ваш внутрішній голос, — казала Богатирьова.
— Вибачте за такий драматизм, але це правда. Ваш час обмежений, тому не витрачайте його, щоб прожити чиєсь чуже життя. Не потрапляйте у пастку догми, яка вчить жити у відповідності до думок інших людей. Не дозволяйте галасу чужих думок перебити ваш внутрішній голос, — наголошував Джобс.
«Українська правда» вирішила розібратися, чи можна таке «запозичення» промови називати плагіатом.
Доктор філософських наук Михайло Мінаков стверджує, що плагіатом є крадіжка чужої думки, тексту чи витвору.
— В політиці плагіат нищить сам фундамент політичної комунікації. Політика – спілкування заради спільного блага. Плагіат – це удар по довірі, по репутації окремого політика і по довірі між громадянами, — сказав він.
Мінаков наголошує, що плагіат політиків завдає непоправної шкоди всьому суспільству і «зменшує соціальний капітал цілої країни».
— Ціла когорта політиків є докторами і кандидатами, які вперше побачили «свої» дисертації під час захисту. А скільки серед них «авторів» нечитаних ними статей та книжок! Існує ціла індустрія з надання послуг плагіаторам, якими користуються і вельможні політики, і посполиті громадяни, — розповів науковець.
Мінаков, який викладає в Могилянській Академії, наголосив, що Богатирьова своїм вчинком дала «ляпас і випускникам, і викладачам, і традиції».
А у прес-службі РНБО «Українській правді» повідомили, що свої виступи Богатирьова готує сама.
— Вона сама вирішує, про що вона буде говорити, вона сама корегує тексти, вона сама бере участь у написанні, — сказали у прес-службі.
У Раді нацбезпеки припускають, що Богатирьова могла надихнутися промовою Джобса й використати цілі уривки з його виступу.
— Якщо там десь щось співпадає… вона багато читає матеріалів, можливо, щось і навіяло їй, — зазначили у прес-службі.
Думку самої Богатирьової з цього приводу почути не вдалося, оскільки зараз секретар РНБО у відпустці.
Але, судячи з практики минулих літ, можна припускати, що й Стів Джобс не дочекається вибачень, й Богатирьова залишиться у зручному кріслі. Україна не Німеччина.

pravda.com.ua